CŠPP Tréningový program Stretnutia rodičov, učiteľov a detí Detský výtvarný prejav Koronavírus - ako prežiť toto náročné obdobie Asistent učiteľa

CŠPP

Tréningový program

Zvládanie záťažových situácií

Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva v Senici organizovalo v rámci plánovaných odborných činností pre pedagogických zamestnancov Spojenej školy tréningový program  „Zvládanie záťažových situácií“. Program bol zameraný na získavanie základných zručností, pomocou ktorých ľahšie zvládnu stresové situácie, taká časté v ich každodennom živote.

Tréningový program viedli Mgr. Krčmáriková Zuzka a psychológ Mgr. Zrýni Stanislav, obaja frekventanti intenzívneho terapeutického výcviku podľa systemického modelu rastu autorky Virginie Satirovej, humanisticky orientovanej americkej psychoterapeutky.

Výcvik sa uskutočnil formou troch teoreticko-zážitkových stretnutí. Posledné zo stretnutí bolo 3.5.2010 v interaktívnej učebni Spojenej školy.

V obsahu sa lektori zamerali predovšetkým na porozumenie správaniu, ktoré je v rámci osobnosti človeka (učiteľa či žiaka) len akoby vrcholom ľadovca. Až skúmanie psychických procesov „ pod hladinou“, (ktorými sú napr. pocity, očakávania, túžby) nám pomôžu odhaliť spúšťače problémového správania a vhodnejšie naň reagovať. Súčasťou programu bolo aj zážitkové predvedenie tzv. komunikačných pozícií, do ktorých sa dostávame v stresových situáciách, pokiaľ nie sme schopní v danej situácii reflektovať vlastné „dianie pod hladinou“.

Ukázať jednu z ciest, ako lepšie pochopiť správanie žiaka i svoje vlastné reakcie, a tým adekvátnejšie reagovať v problémových situáciách, bolo poslaním lektorov i organizátorov podujatia.

Mgr. Ághová Oľga